Domofon Montaż Instalacja

Utarło się, że wszelkie systemy bezpieczeństwa traktuje się jako coś zupełnie opcjonalnego, a przy tym niezwykle drogiego. Po co dbać o bezpieczeństwo na własną rękę, skoro istnieją służby takie jak policja? Nic bardziej mylnego. Inwestycja w bezpieczeństwo własne oraz całej rodziny nie musi znacząco obciążać budżetu, a przy tym jest niezwykle mądrym posunięciem. Jednym z podstawowych zabezpieczeń budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych są domofony. Mogą spełniać szereg rozmaitych funkcji, ale prymarną jest przekazanie nam kontroli nad dostępem do naszej posesji. Furtka oraz brama zabezpieczone w ten sposób, że mogą być otwierane zdalnie za pomocą panelu kontrolującego domofon albo kluczy lub kart, to niemal gwarancja, że nikt niepowołany nie przedostanie się na teren posesji, nie wzbudzając przy tym podejrzeń.

By nie wzbudzać podejrzeń

Warto uświadomić sobie, że żaden złodziej nie przypomina karykaturalnego zbira w pasiastym swetrze. To osoby, które działają niepozornie, nie wzbudzając przy tym większych podejrzeń. Najczęściej obserwują swoje potencjalne ofiary, a do przestępstwa dochodzi wówczas, gdy złodziej ma pewność, że nie zastanie nikogo w domu. Wcześniej musi przeprowadzić swoisty zwiad, co znacznie ułatwi mu otwarty wstęp na naszą posesję. Nawet jeżeli kogoś takiego zauważymy, to zazwyczaj, potencjalny złodziej, uraczy nas jakąś wymówką. A tę najczęściej przyjmiemy.

To tylko jeden przykład

Domofon to oczywiście nie tylko broń w walce z ww. sytuacjami, ale przede wszystkim znaczne ułatwienie codziennego życia. Łatwiej możemy kontrolować, kto i w jakim celu chce dostać się na teren naszej posesji. Część spraw możemy też rozwiązać bezpośrednio przez kontakt za pomocą urządzenia. W przypadku domofonów wyposażonych w kamerę zawsze będziemy mieć pewność, kogo wpuszczamy. Natomiast w przypadku budynków wielorodzinnych jest to już niemal nieodłączny element, który niweluje ryzyko, że na klatkach schodowych albo zamkniętych podwórkach pojawią się niepowołane osoby.

Prosty montaż i niewielki koszt

Wspomnieliśmy, że domofony są stosunkowo tanim rozwiązaniem. Wszystko jednak zależy od rodzaju urządzenia, bo tych jest bez liku. Podstawowe, wyposażone wyłącznie w mechanizm kontroli otwierania zamków i komunikację głosową są najbardziej powszechne. Jednocześnie są najmniej awaryjne, a ich montaż jest bezproblemowy. Nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie oferuje możliwość otwierania drzwi za pomocą kodu, co jest szczególnie wskazane w przypadku domów wielorodzinnych. Ograniczy to koszty wyposażenia lokatorów w klucze albo karty umożliwiające uzyskanie dostępu do budynku. Większe koszty poniesiemy także wówczas, gdy zdecydujemy się na wybór domofonu umożliwiającego podgląd obrazu.

Sam proces montażu nie wymaga głębszej ingerencji w strukturę budynku. Dla gwarancji prawidłowego działania domofonów zaleca się skorzystanie z usług fachowych firm, które zajmują się ich montażem.