Jak pokazują badania opinii publicznej, oglądanie telewizji jest najpopularniejszą rozrywką Polaków. Niekiedy przyjemność psuje nam kiepska jakość sygnału – szczególnie przy kapryśnej aurze obraz zaczyna nam znikać i pojawia się komunikat o konieczności dostrojenia anteny. Możemy oczywiście zrobić to sami metodą prób i błędów, warto jednak skorzystać z rad specjalistów. Dlaczego? Oto kilka powodów.

Analogowe kontra cyfrowe

W tym momencie należałoby przybliżyć różnice pomiędzy odbiorem analogowym a cyfrowym. Ten pierwszy nie znajduje już właściwie zastosowania. Pozostawił po sobie jednak pewne przyzwyczajenia. W systemie analogowym oglądany program na naszych odbiornikach pogarszał się i polepszał sukcesywnie, w zależności od pogody i niewiele dało się z tym zrobić. Sygnał cyfrowy natomiast ma to do siebie, że ­– mówiąc skrótowo – obraz jest albo go nie ma. Nie ma stanów pośrednich: szumów czy charakterystycznego skakania. Jeśli jakość sygnału spadnie poniżej określonego poziomu (np. podczas deszczu), na monitorze telewizora zobaczymy najpierw rozpikselowany obraz, a później komunikat o słabej jakości sygnału. Jeśli nie dostroimy anteny, problem ten będzie powracał.

Liczą się milimetry

Dzieje się tak dlatego, że czasza anteny musi być wyjątkowo precyzyjnie wyregulowana, jeśli chcemy uzyskać maksymalnie wysoką jakość odbioru. Do tego stopnia, że znaczenie mogą mieć milimetry. Nie ważne, jak sztywno i mocno później całą konstrukcję skręcimy, po kilku burzach i tak konieczna będzie korekta.

Specjalistyczne ustawianie anten satelitarnych czasami bywa koniecznością. Jeśli talerz znajduje się wysoko na dachu, przeprowadzenie całego procesu samodzielnie może okazać się nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne.

Montaż anteny na balkonie nie oznacza wcale mniej problemów. Każdy, kto kiedykolwiek próbował samemu dostroić sygnał, wie, jak czynność ta potrafi być frustrująca i czasochłonna. Spoglądając przez okno na pasek jakości wyświetlony na ekranie telewizora, rzadko kiedy uda nam się dostrzec maksymalne parametry, a popsuć całe ustawienie jest niezwykle łatwo.

Zdajmy się na profesjonalistę

Fachowiec poradzi sobie z tym w zupełnie inny sposób. Dysponuje on specjalnym miernikiem sygnału, który podpina do konwertera naszej anteny. Urządzenie takie jest w stanie bardzo dokładnie ustawić optymalne parametry dla najlepszego odbioru. Szybko i precyzyjnie. Dodatkowo liczyć możemy na profesjonalne porady na temat okablowania i urządzeń zewnętrznych.

Sami musimy zadać sobie pytanie, czy warto tracić czas i nerwy, mocując się z talerzem anteny, gdy tymczasem specjalista zrobi to szybciej i dokładniej.