antena do odbioru telewizji satelitarnej hd

Cyfrowa telewizja naziemna już od wielu lat króluje w polskich domach. Dobra jakość odbioru, pakiet podstawowych programów oraz brak opłat abonamentowych to jej podstawowe zalety. Dla nieco bardziej wymagających telewidzów pozostaje telewizja satelitarna, która zapewnia dostęp do większej ilości kanałów telewizyjnych, również w jakości HD. W przeciwieństwie do telewizji naziemnej wykorzystującej anteny naziemne, odbiór sygnału kodowanego wymaga instalacji bardziej zaawansowanego technicznie sprzętu. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad.

Co będzie potrzebne?

Najważniejszym elementem anteny do odbioru telewizji satelitarnej HD jest czasza anteny, czyli popularny talerz, który odbiera sygnał i kieruje go w stronę konwertera. Dobrze więc, by czasza była w miarę możliwości jak największa. Nie mniej istotny jest też sam konwerter, który powinien być dostosowany do odbioru sygnału HD. Niezbędny będzie również odpowiedni antenowy przewód koncentryczny oraz dwa złącza kompresyjne typu F.

Przystępujemy do pracy

Sam montaż anten do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej HD nie jest skomplikowany. Przykładowo połączenie talerza z konwerterem nie powinno stanowić problemu. Jednak pewne czynności mogą nastręczyć nieco więcej trudności. Najtrudniejszy będzie wybór odpowiedniego miejsca to instalacji takiego zestawu. Nie każdy poradzi sobie również z odpowiednim „zarobieniem” końcówek kabla koncentrycznego i zamontowaniem na nich złączek. Jest to niezwykle ważny etap montażu anteny, jeśli chcemy uniknąć strat sygnału i zyskać jak najlepszą jakość odbioru. Przewód taki możemy oczywiście zakupić od razu z nałożonymi końcówkami, lecz wtedy problemem stanie się przeciągnięcie go przez otwór w ścianie. Gdy wszystko jest już gotowe, zostaje nam już tylko podłączenie dekodera do gotowego zestawu.

Czy warto?

Montaż anten satelitarnych z pozoru może wydawać się prosty. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że mocowanie całego zestawu do elewacji budynku niejednokrotnie wymaga pracy na wysokościach oraz użycia dodatkowego sprzętu. Talerz musi też być przytwierdzony bardzo stabilnie, by nie tracił sygnału w gorszych warunkach atmosferycznych. Oddzielną kwestią jest natomiast odpowiednie ustawienie czaszy i dostrojenie sygnału, które bez stosownego miernika może okazać się niemożliwe.

Jeżeli nie mamy odpowiednich umiejętności lub brak nam czasu, by prawidłowo dokonać montażu anteny satelitarnej, warto zwrócić się do profesjonalnej firmy oferującej tego typu usługi. Pracownicy dysponujący nowoczesnym sprzętem oraz długoletnim doświadczeniem, wykonają instalację w krótkim czasie, a przy tym w sposób bardzo skuteczny.