samodzielna instalacja kina domowego

Kino domowe to zestaw urządzeń audio i wideo, które zapewniają lepsze wrażenia podczas oglądania filmów niż zwykły telewizor. W skład takiego zestawu, poza samym telewizorem, który można zastąpić ekranem i rzutnikiem, najczęściej wchodzą odtwarzacz DVD lub komputer, amplituner oraz różnego rodzaju głośniki. Jeżeli poszczególne komponenty są odpowiednio połączone i rozstawione, w domowym zaciszu możemy osiągnąć efekt podobny, jak podczas wyświetlania filmów w kinie. Samodzielna instalacja i montaż kina domowego nie należą jednak do najprostszych zadań. Jakie problemy możemy napotkać w tej sytuacji?

Dobór odpowiedniego sprzętu do warunków danego pomieszczenia

Pomieszczenie, w którym zamierzamy zamontować kino domowe, ma ogromne znaczenie. Im pokój jest większy, tym większą moc i wielkość powinny mieć głośniki, aby uzyskać odpowiedni efekt dźwiękowy. Do osiągnięcia pożądanych efektów, ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie komponentów. Odstęp między głośnikami powinien wynosić bowiem co najmniej 2 m. Nie bez znaczenia jest także odległość, z której użytkownik będzie oglądał obraz na ekranie telewizora czy ekranu. Dobór odpowiedniego sprzętu może okazać się więc bardzo problematyczny dla przeciętnego zjadacza chleba. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają doświadczenie przy instalacji i montażu kina domowego.

Plączące się kable

Duża liczba urządzeń tworzących zestaw kina domowego, oznacza dużą ilość kabli. Nieumiejętnie podłączone, mogą plątać się między sobą lub nieestetycznie zwisać, co w przyszłości prawdopodobnie doprowadzi do ich uszkodzenia. Podczas montażu kina domowego, warto zatem zwrócić uwagę również na odpowiednie poprowadzenie kabli. Może nam w tym pomóc zestaw dedykowanych mebli lub maskownice do kabli. Idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie kina domowego jeszcze na etapie budowy lub remontu.

Konfiguracja elementów składowych

Konfiguracja kina domowego to chyba najtrudniejsze zadanie, z którym musimy się zmierzyć, jeśli zdecydujemy się na zakup wspomnianego sprzętu. Zależnie z jakiego źródła będzie pochodził materiał, konieczne będzie podłączenie odtwarzacza DVD lub Blu-ray, telewizji kablowej czy satelitarnej bądź komputera. Kolejna kwestia związana jest z instalacją pięciu rodzajów głośników. Kino domowe wymaga również montażu procesora AV i wzmacniacza lub amplitunera AV. Oczywiście, do całego zestawu z pewnością dołączona jest instrukcja obsługi, która jednak zwykle jest na tyle skomplikowana, że ktoś bez doświadczenia będzie miał problemy z jej poprawną interpretacją. Z tego powodu, jeżeli instalacja i montaż kina domowego przerastają nasze możliwości, i zamiast cieszyć się nowym nabytkiem, niepotrzebnie się frustrujemy, wezwijmy na pomoc profesjonalną firmę.

Samodzielna instalacja kina domowego może przysporzyć wielu problemów. Wśród nich można wymienić dobór odpowiedniego modelu, prawidłowe podłączenie kabli oraz konfigurację poszczególnych elementów. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty.