Instalacje satelitarne ze względu na intensywną eksploatacje ulegają systematycznemu niszczeniu. Również w przypadku silnych opadów deszczu czy porywistego wiatru, może dojść do uszkodzenia czaszy anteny lub jej osprzętu elektrycznego. W niektórych sytuacjach wystarczy renowacja lub naprawa konstrukcji. Czasami jednak konieczna będzie jego wymiana na nowy egzemplarz.
Naprawa anteny satelitarnej?
Czasza anteny wykonana jest z metalu pokrytego farbą. Pod wpływem wody ulega ona stopniowej destrukcji, skutkującej odspajaniem się pokrycia i występowaniem rdzy. W takim wypadku wskazane będzie zdemontowanie talerza, usunięcie odspojonej farby, wyczyszczenie wybranych obszarów środkiem odrdzewiającym, a po ponownym pokryciu ich odpowiednią powłoką – zamontowanie i uruchomienie instalacji satelitarnej.
Czasami w wyniku intensywnych zjawisk atmosferycznych, takich jak burze, gradobicia i wichury, może dojść do zmiany ustawienia anteny satelitarnej lub jej mechanicznego uszkodzenia. W tej sytuacji można podjąć próbę naprawy zniszczonej czaszy. Jeśli jej powierzchnia została obita przez grad, za pomocą gumowego młotka można zniwelować powstałe wgniecenia. Jeżeli doszło natomiast do wygięcia większego obszaru, należy go z wyczuciem prostować, ciągnąc dany element w przeciwną stronę, w celu uzyskania pierwotnego kształtu czaszy.
Zakup nowej anteny satelitarnej?
Jeżeli doszło do istotnego uszkodzenia elementów instalacji, może okazać się, że ponowny montaż anten satelitarnych i dalsze ich użytkowanie nie będzie możliwe. Jedną z przyczyn takiej awarii może być uderzenie pioruna w konwerter, uniemożliwiające prawidłowy odbiór sygnału. Niejednokrotnie ze względu na wieloletnie użytkowanie czaszy anteny, nieustannie narażonej na trudne warunki atmosferyczne, dochodzi do całkowitej korozji metalu, skutkującej powstaniem dziury w talerzu. W takich przypadkach prawdopodobnie konieczny będzie zakup nowych elementów i ponowne ustawienie anteny satelitarnej.
Oprócz poprawnego montażu anten satelitarnych również stan techniczny konstrukcji ma duży wpływ na jakość uzyskiwanego sygnału i możliwość odbioru poszczególnych programów telewizji satelitarnej. Drobne uszkodzenia, takie jak rdza czy odkształcenia, można naprawić stosunkowo łatwo i niskim kosztem. Natomiast w przypadku poważniejszych usterek, wskazane będzie nabycie nowej instalacji satelitarnej.