Jak wybrac antene satelitarna i niezbedne akcesoria – poradnik

Możliwość odbioru nieprzerwanego, niczym niezakłóconego sygnału antenowego w głównej mierze uzależniona jest od odpowiedniego doboru anteny satelitarnej. Wiele osób, zwłaszcza nieposiadających wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, może mieć jednak duży problem z decyzją. Jak zatem wybrać antenę satelitarną oraz akcesoria niezbędne do jej prawidłowego działania?

Domowe instalacje satelitarne – podstawowe elementy

Domowe instalacje satelitarne składają się najczęściej z anteny, metalowego mocowania, konwertera, kabla koncentrycznego oraz umieszczonego wewnątrz budynku odbiornika cyfrowego. Każdy z wymienionych elementów może znacząco wpływać na jakość odbieranego sygnału. Przyjmuje się jednak, że największe znaczenie ma w tym przypadku odpowiednio dobrana antena satelitarna. Spośród modeli dostępnych na rynku można wybrać:

  • Anteny offsetowe – ich cechą charakterystyczną jest wyeliminowanie zjawiska blokady aparatury. Ponadto ustawienie anteny satelitarnej tego typu jest znacznie łatwiejsze, gdyż do odbioru sygnału nie jest wymagane bezpośrednie skierowanie instalacji w kierunku satelity.
  • Anteny paraboliczne – muszą być skierowane dokładnie w kierunku satelity nadającej sygnał.
  • Anteny w układzie Cassegraina oraz Gregory’ego – nieco bardziej skomplikowane typy anten wykorzystujące zjawisko dwukrotnego odbicia.

Domowe anteny satelitarne – montaż i ustawienie

Odpowiedni montaż i ustawienie anteny satelitarnej wymaga pewnego doświadczenia oraz wyboru solidnego i bezpiecznego systemu mocującego. Na rynku znaleźć można zarówno rozwiązania dedykowane dla posiadaczy balkonów, jak i dla osób, które swoją antenę pragną umieścić na maszcie, czy też na elewacji budynku. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, iż współcześnie produkowane anteny są najczęściej ustawiane wyłącznie na jedną satelitę. Dawniej stosowane anteny z siłownikiem (pozwalał on na zmianę ustawień czaszy) zostały zastąpione przez anteny wyposażone w większą ilość konwerterów.

Telewizja satelitarna jest współcześnie standardem w praktycznie każdym polskim gospodarstwie domowym. Jednak, aby cieszyć się obrazem wysokiej jakości, należy odpowiednio dobrać antenę i dodatkowe akcesoria. Jeżeli brak nam w tym zakresie wymaganych kompetencji i doświadczenia, warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która świadczy tego typu usługi.