O czym warto pamietac przy zakupie anteny do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej wymaga odpowiedniej instalacji antenowej. Chodzi tu o wybór kluczowych parametrów systemu antenowego, które wpływają na prawidłowy odbiór sygnału telewizyjnego. Nadajniki DVB-T pracują na częstotliwościach fal ultrakrótkich, co przekłada się zarówno na budowę anten przeznaczonych do odbioru, jak też sposób ich instalacji.

Zysk i kierunkowość anteny

Anteny przeznaczone do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej są antenami kierunkowymi. Oznacza to, że przód anteny musi być zwrócony w kierunku nadajnika, ponieważ wtedy antena wzmacnia docierający do niej sygnał. Źle skierowana antena (np. bokiem do nadajnika) może wręcz tłumić ten sygnał. Skąd wiadomo, gdzie skierować antenę? W internecie są dostępne mapy rozmieszczenia nadajników DVB-T. Znając położenie najbliższego nadajnika, możemy skalibrować kierunek anteny, wykorzystując busolę. Firmy zajmujące się instalacją anten posiadają mierniki natężenia pola, pozwalające na bardzo precyzyjne ustawienie kierunku anteny.

Jaki zysk powinna mieć antena?

Częstotliwości wykorzystywane przez telewizję DVB-T są podatne na tłumienie, dlatego im dalej od nadajnika tym lepsza powinna być antena odbiorcza, czyli tym większy zysk energetyczny powinna posiadać (zysk jest podawany w jednostkach dBi – zysk obliczany w porównaniu do anteny izotropowej). W praktyce stosuje się także przedwzmacniacze sygnału, czyli elektroniczne układy dodatkowo wzmacniające sygnał odebrany przez antenę.

Firmy instalujące systemy antenowe na podstawie pomiarów natężenia pola są w stanie dobrać antenę o odpowiednich parametrach.

Wysokość anteny

W przypadku naziemnej telewizji cyfrowej wysokość umieszczenia anteny odbiorczej może mieć duże znaczenie dla jakości odbioru. Powodem jest wspomniane już tłumienie fal. Dobrze, jeżeli antena nie jest skierowana bezpośrednio w ścianę budynku, pokryty blachą dach czy ścianę drzew. Czasem zachodzi konieczność wyniesienia anteny na większą wysokość na maszcie. należy wtedy zapewnić bezpieczeństwo takiej konstrukcji i jej stabilizację (system odciągów) na wypadek silnych wiatrów. Firmy oferujące montaż anten TV posiadają także odpowiednie akcesoria, umożliwiające bezpieczne umieszczenie anteny na maszcie.

Kabel antenowy

Elementem instalacji antenowej jest także kabel, doprowadzający sygnał z anteny do odbiornika. W DVB-T stosowane są kable koncentryczne o impedancji 75 Ohm. Kupując kabel, należy zwrócić uwagę na współczynnik informujący o tłumieniu sygnału. Dobrej jakości kable wykazują niskie tłumienie sygnału.

Samodzielnie czy profesjonalnie?

Samodzielny montaż anteny nie oznacza braku profesjonalizmu – instalację anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej można z powodzeniem przeprowadzić samemu. Prawdą jednak jest, że wśród domowych narzędzi zwykle nie posiadamy odpowiednich przyrządów pomiarowych ani też doświadczenia w tego rodzaju pracach. Im dalej od nadajnika lub im trudniejsze warunki odbioru (np. zasłonięta przestrzeń, konieczność instalacji masztu), tym trudniej będzie nam wykonać takie zadanie na własną rękę. Korzystniejsze będzie w takim przypadku skorzystanie z usług firmy profesjonalnie wykonującej instalacje antenowe.