Anteny na dachach budynków są narażone na wyładowania atmosferyczne. Ryzykiem uderzenia pioruna w trakcie burzy są obarczone zarówno anteny internetowe i dvb-t, jak i instalacje satelitarne. Na szczęście profesjonalny montaż urządzeń i zastosowanie dedykowanych zabezpieczeń prawdopodobnie zapewni bezpieczeństwo naszego mienia.
Ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi
Montaż anteny dvb-t, satelitarnej czy internetowej wymaga przede wszystkim doboru odpowiedniego położenia. Jeżeli elementy instalacji będą wystawać ponad najwyższy punkt budynku, istnieje znaczne ryzyko, że zostaną one trafione piorunem w czasie burzy. Automatycznie zwiększa to niebezpieczeństwo uszkodzenia pozostałych elementów instalacji oraz rozmaitych urządzeń elektrycznych zlokalizowanych w pomieszczeniach. Wyładowania atmosferyczne mogą skutkować nieodwracalnym zniszczeniem sprzętów, a nawet ich samozapłonem. Z tego powodu zalecane jest zastosowanie ochrony przepięciowej, która odpowiednio zabezpieczy instalacje satelitarne, cyfrowe oraz internetowe. Zasadniczo jest to obowiązek każdego zarządcy, który pełni pieczę nad budynkiem wyposażonym w różnego typu przekaźniki.
Jeżeli maszt anteny sięga wysoko ponad budynek, niezbędne jest uziemienie systemu i wyrównanie jego potencjału. Natomiast jeśli antena jest zainstalowana na ścianie bądź nie wystaje poza konstrukcję budynku, w teorii nie wymaga uziemienia. Istnieje jednak ryzyko bocznego uderzenia pioruna, dlatego specjaliści zalecają stworzenie uziemienia niezależnie od rodzaju systemu antenowego. Wykonanie projektu, instalację oraz konserwację systemu odgromowego warto powierzyć specjalistycznej firmie. Dobierze ona prawidłowy przekrój przewodu uziemiającego, wykona skutecznie działający uziom i zadba o prawidłową eksploatację i bieżącą konserwację całego systemu. W razie potrzeby zastosuje również połączenie wyrównawcze oraz zainstaluje ogranicznik przepięć.
Pomimo iż przepisy nie wymagają zamontowania instalacji odgromowej w przypadku montażu anteny dvb-t, satelitarnej czy internetowej, zapewne warto zastosować to rozwiązanie w swoim domu. Niewielkim kosztem możemy bowiem znacząco ograniczyć ryzyko przepięcia i kosztownego uszkodzenia sprzętów elektrycznych w całym budynku.