Anteny satelitarne służące do odbioru telewizji satelitarnej to urządzenia powszechnie wykorzystywane w gospodarstwach domowych. W tym przypadku sygnał emitowany jest przez specjalne satelity telekomunikacyjne znajdujące się w przestrzeni kosmicznej. Może on zostać zakłócony przez niekorzystne warunki atmosferyczne czy elementy krajobrazu, takie jak drzewa czy wzniesienia. Ustawienie anteny satelitarnej zwane jest DBS (ang. direct broadcast satellite), gdyż czasza anteny, która zwykle osiąga średnicę 46-120 cm, ustawiona jest wyłącznie w kierunku jednego satelity. Instalacje satelitarne wykorzystują również konwerter, który odpowiada za dostarczanie sygnału telewizyjnego z satelity do dekodera.
Rodzaje anten satelitarnych
Wśród anten satelitarnych wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje:
- Anteny offsetowe – obecnie najpopularniejsze modele, które charakteryzują się pionową pozycją płaszczyzny czaszy. Technologia tego typu znacząco ułatwia montaż oraz ustawienie anteny satelitarnej, a także zapobiega zbieraniu się wody czy śniegu na jej lustrze.
- Anteny paraboliczne – instalacje tego typu zostały całkowicie wyparte przez anteny offsetowe. Montaż anten parabolicznych jest bowiem bardzo uciążliwy ze względu na konieczność umieszczenia konwertera w centralnym i jak najbardziej pionowym miejscu.
Podstawowe parametry anten satelitarnych
Instalacje satelitarne, aby dostarczać wymagany sygnał do dekodera, muszą spełniać konkretne wymagania oraz odznaczać się odpowiednimi parametrami. Oprócz wymiarów, wagi i materiału wykonania, w tym przypadku warto również zwrócić uwagę na:
- Współczynnik szumów – wysoka wartość współczynnika jest równoznaczna z wysoką jakością obrazu. Jest on wyrażany w decybelach i powinien wynosić od 0,3 do 0,1 dB.
- Sygnał wejściowy i sygnał wyjściowy (Input/Output) – wyrażany w gigahercach (GHz) i określany oddzielnie dla pionowej i poziomej polaryzacji.
- Możliwości przesyłania sygnałów – uzależniona od wartości współczynnika szumów, dzięki któremu możliwy jest odbiór sygnału Full HD, HD Ready lub HD.
- Rodzaj konwertera – w zależności od rodzaju konwertera (pełnozakresowy, podwójny, poczwórny) możemy dokonać instalacji od jednego do czterech dekoderów.
Montaż anten satelitarnych
Montaż anteny satelitarnej i konwertera wymaga pewnego doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Po pierwsze należy wyznaczyć optymalne położenie oraz kierunek, w którym będzie ustawiona antena, a następnie wyznaczyć dla niej stabilne miejsce na dachu, ścianie budynku, tarasie lub balkonie. W kolejnym etapie konieczny będzie montaż uchwytu – należy wywiercić w ścianie otwory i umieścić stelaż w taki sposób, aby bez problemu mógł utrzymać czaszę anteny. Następnie należy przeciągnąć przewód antenowy przez wywiercone wcześniej otwory w ścianie czy ramie okiennej. Kable powinny być odpowiednio oporządzone, tak by można było umieścić na nich wtyki.
Instalacja tego typu jest z reguły czasochłonna, a przy braku odpowiedniej wiedzy i sprzętu może okazać się niesatysfakcjonująca. Na rynku istnieją jednak przedsiębiorstwa, które oferują kompleksowy montaż anten satelitarnych. W niektórych przypadkach wspomnianą usługę świadczą również dostawcy sygnały telewizyjnego.
Dobór, montaż, aktywacja czy konserwacja anten satelitarnych wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz profesjonalnego sprzętu. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie zatem skorzystanie z fachowych usług.