Konwerter satelitarny – wlasciwosci sposob dzialania parametry i rodzaje

Wszelkiego rodzaju instalacje satelitarne nie mogą obejść się bez konwertera satelitarnego. To niepozorne urządzenie odpowiada bowiem za dostarczanie sygnału telewizyjnego z satelity do odbiornika satelitarnego (zwanego potocznie dekoderem), który połączony jest z telewizorem. W jaki sposób działa konwerter? Jakie są jego podstawowe właściwości i parametry? Jakie rodzaje konwerterów wyróżniamy?

W jaki sposób działa konwerter?

Żadna instalacja satelitarna nie może obejść się bez konwertera. Wynika to faktu, iż odbijany przez talerz anteny sygnał, jest zbyt słaby oraz ma zbyt wysoką częstotliwość, aby dekoder mógł przetworzyć go w obraz. To właśnie konwerter odpowiada za wzmocnienie oraz przesunięcie sygnału, umożliwiając jego dalsze przetwarzanie.

Jakie są podstawowe parametry konwerterów?

Poprawne ustawienie anteny satelitarnej wymaga znajomości podstawowych parametrów dołączonego do niej konwertera. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • Współczynnik szumów– określany jest w decybelach i powinien wynosić od 0,3 do 0,1. Jednak im niższa jest jego wartość, tym obraz charakteryzuje się wyższą jakością.
  • Sygnał wejściowy Input oraz sygnał wyjściowy Output-– podawany jest w GHz, osobno dla polaryzacji pionowej oraz poziomej.
  • Możliwość przesyłu sygnału HD, HD-Ready, Full HD– w dużej mierze parametr ten jest zależny od współczynnika szumów.

Ustawienie anteny satelitarnej, a rodzaje konwerterów satelitarnych

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów konwerterów satelitarnych. Charakteryzują się one nieco odmiennymi parametrami, które mogą indukować pewne różnice w sposobie montażu konkretnej anteny satelitarnej. Wśród podstawowych rodzajów tego typu urządzeń należy wymienić:

  • Konwerter pełnozakresowy– potocznie nazywany jest konwerterem pojedynczym, uniwersalnym. Pracuje w dwóch polaryzacjach i zakresach. Może obsługiwać jednocześnie tylko jeden dekoder.
  • Konwerter podwójny– w uproszczeniu są to dwa konwertery pełnozakresowe zamknięte w jednej obudowie. Urządzenie tego rodzaju może obsługiwać niezależnie dwa dekodery.
  • Konwerter poczwórny – funkcjonuje podobnie jak konwerter podwójny, ale może obsługiwać aż cztery dekodery jednocześnie.
  • Konwerter optyczny –  posiada gniazdo przeznaczone do podłączenia światłowodu.

Wybór konwerterów dostępnych na rynku jest bardzo szeroki. Zależnie od rodzaju sprzętu konieczny będzie jednak nieco odmienny sposób montażu anten satelitarnych.

Telewizja satelitarna jest powszechnie obecna w naszych domach. Prawidłowe funkcjonowanie instalacji satelitarnej w dużej mierze uzależnione jest nie tylko od doboru odpowiedniego sprzętu czy jego prawidłowego montażu, ale również od rodzaju i właściwości samego konwertera satelitarnego.