Antena wewnetrzna i zewnetrzna do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej

Antena do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, oznaczana skrótem DVB-T, jest niezbędna, jeśli chcemy skorzystać z możliwości bezpłatnego oglądania programów, bez konieczności wykupienia abonamentu i montażu dekodera. Możemy zdecydować się na montaż anten telewizyjnych wewnętrznych lub zewnętrznych.

Anteny wewnętrzne

Jak sama nazwa wskazuje, anteny wewnętrzne przeznaczone są do zainstalowania wewnątrz pomieszczeń. Są mniejsze i bardziej estetycznie wykonane niż modele zewnętrzne. Posiadają również wbudowany wzmacniacz. Montaż anten tv we wnętrzach budynków można przeprowadzić w bliższej lub dalszej odległości od odbiornika telewizyjnego, biorąc pod uwagę takie uwarunkowania jak grubość ścian, rozmiar otworów okiennych i rodzaj szyb, piętro, na którym znajduje się pokój z anteną oraz umeblowanie pomieszczenia. Wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na moc i jakość odbieranego sygnału, dlatego powinny zostać starannie dobrane. Warto zaznaczyć, że nawet najdrobniejsze poruszenie anteny czy korzystanie z urządzeń elektronicznych w jej pobliżu, może zakłócać pracę odbiornika.

Anteny zewnętrzne

Anteny zewnętrzne mogą być usytuowane na balkonach, dachach, ścianach i kominach budynków. Montaż anten telewizyjnych poza pomieszczeniem znacząco podnosi jakość odbieranego sygnału, nieograniczanego grubością ścian czy mikrofalami emitowanymi przez inne urządzenia. Wśród anten zewnętrznych wyróżniamy modele pasmowe, przeznaczone do odbioru konkretnego pasma, lub popularne szerokopasmowe, które pozwolą nam korzystać z wielu kanałów telewizji naziemnej. Antena może być wyposażona we wzmacniacz sygnału, który jednak w niektórych przypadkach niekorzystnie wpływa na jego jakość.

Jeżeli nasz dom lub mieszkanie jest położone w sąsiedztwie niskich budynków i na terenie o małym zagęszczeniu drzew, możemy zdecydować się na antenę kierunkową, którą należy precyzyjnie ustawić w kierunku nadajnika. Natomiast jeśli w okolicy istnieje dużo zabudowań, a nadajnik nie jest bezpośrednio widoczny, warto wybrać antenę szerokokątną, która wyłapuje sygnały z różnych kierunków, ułatwiając jej ustawienie.

Montaż anten tv do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i cierpliwości, a niekiedy również specjalistycznego sprzętu. Jednak prawidłowo ustawiona antena jest gwarancją bezproblemowego odbioru wielu bezpłatnych kanałów.