Od czego zalezy prawidlowe ustawienie anteny satelitarnej

W celu zapewnienia wysokiej jakości obrazu przy korzystaniu z telewizji satelitarnej konieczny jest poprawny montaż i dokładne ustawienie anteny satelitarnej. O jakich zasadach podczas wykonywania tych czynności należy szczególnie pamiętać?

Podstawowe zasady

Przede wszystkim w celu zapewnienia jak najlepszej jakości obrazu warto zwrócić uwagę na to, czy antena nie jest zasłaniana przez przeszkody. Dotyczy to zarówno przeszkód naturalnych, takich jak wysokie drzewa, jak i sztucznych, do których mogą należeć na przykład wysokie budynki.

Trzeba zadbać również o stabilne przytwierdzenie anteny. Silne podmuchy wiatru czy ulewne deszcze mogą bowiem przestawiać antenę, pogarszając w ten sposób jakość odbieranego sygnału.

Ponadto kabel łączący antenę z dekoderem nie powinien być zbyt długi, ponieważ jego długość również wpływa na jakość obrazu. Z reguły przyjmuje się, że powinien on być krótszy niż 30 metrów, gdyż w przeciwnym wypadku konieczne będzie zastosowanie wzmacniacza sygnału.

Prawidłowe ustawienie anteny satelitarnej

Anteny satelitarne w naszym kraju, tak jak na całej półkuli północnej powinny być zwrócone w kierunku południowym, gdyż satelity komunikacyjne znajdują się nad równikiem. Z tego powodu montaż anten satelitarnych odbywa się na południowej stronie budynków.

Po złożeniu anteny nie należy dokręcać do końca śrub służących do regulacji, aż do momentu ustawienia wszystkich jej elementów pod właściwym kątem i w optymalnej pozycji. Antena powinna być ustawiona prosto na odpowiedniego satelitę, a wartości odpowiednie dla danej lokalizacji dostępne są w internecie. W niektórych modelach anten znajdują się skale nachylenia, które pomagają w ich odpowiednim ustawieniu. Przybliżony kierunek można także określić, sugerując się ustawieniem anten sąsiadów.

Po wstępnym ustawieniu anteny należy włączyć dekoder i sprawdzić moc odbieranego sygnału. W niektórych przypadkach niezbędna będzie delikatna korekta, aż do osiągnięcia zadowalającej mocy sygnału.

Poprawny montaż anten satelitarnych polega przede wszystkim na dokładnym skierowaniu jej w kierunku satelity nadawczej. Należy upewnić się, że pomiędzy nimi nie znajdują się istotne przeszkody. W razie wątpliwości lub problemów z optymalnym ustawieniem anteny satelitarnej warto skorzystać z pomocy specjalistów.